Jobs Homes Autos For Sale










DuPage County election filings
Daily Herald Staff Report
print story
email story
Published: 1/28/2009 12:02 AM | Updated: 1/28/2009 3:47 PM

Send To:

E-mail:
To:

From:

Name:
E-mail:

Comments:

Here are candidates who filed this week for local municipal offices. Candidates who filed for other governmental units will be listed as the week progresses.

ADDISON

Mayor (4-year term): Larry Hartwig (incumbent); Joseph Lullo Jr.

Clerk (4-year term): Lucille Zucchero (incumbent); Cherie Ochoa.

Village board (three 4-year terms): Harry Theodore (incumbent), Sylvia Layne (incumbent), Richard Veenstra (incumbent), Marcia Montesdeoca, George Georgis, Angelo Chrysogelos.

BENSENVILLE

Village president (4-year term): John C. Geils (incumbent), Frank Soto.

Clerk (4-year term): Carole Crow Mantia, Jo Ellen Ridder.

Village board (three 4-year terms): Henry "Hank" Mandziara, Marian Tralewski. John "Jeff" Williams, Henry Wesseler, Oronzo Peconio, Martin O'Connell.

Village board (one, unexpired 4-year term): Abdon Medina, Morris "Morrie" Bartlett.

BLOOMINGDALE

Village president (4-year term): Bob Iden, incumbent.

Clerk (4-year term): Susan Bartucci.

Village board (three 4-year terms): James Gebbis (incumbent), Judith Von Huben (incumbent), William Bolen (incumbent).

CAROL STREAM

Village board (three 4-year terms): Matt McCarthy (incumbent), Pamela Joy Fenner (incumbent), Anthony "Tony" Manzzulo

GLEN ELLYN

Village president (4-year term): Gary Fasules, Mark Pfefferman.

Clerk (4-year term): Andrea Draths (incumbent).

Village board (three 4-year terms): Peter Cooper, Phillip Hartweg, Carl Henniger.

GLENDALE HEIGHTS

Village president (4-year term): Linda Jackson (incumbent).

Clerk (4-year term): Marie Schmidt (incumbent).

Village board: District 2 (one 4-year term): Sharon Fonte (incumbent). District 5 (one 4-year term): Chester Pojack (incumbent). District 6 (one 4-year term): Mary Schroeder (incumbent).

ITASCA

Village president (4-year term): Tom Reynolds, Jeff Pruyn.

Clerk (4-year term): Nancy Bass, Melody Craven.

Village board (three 4-year terms): Jim Capone, Laura Valavicius, Marty Lundeen,

Mike Latoria (incumbent), Jeff Aiani (incumbent), Frank Madaras, Patrick Wartan.

LISLE

Mayor (4-year term): Joseph Broda (incumbent), Gary John Ledvora.

Clerk (4-year term): Timothy J. Seeden (incumbent).

Village board (three 4-year terms): Lee LaFond (incumbent), Ken Modaff (incumbent), Joseph F. Schmitt (incumbent).

LOMBARD

Village President (4-year term): Sam Jaber, William J. Mueller (incumbent), Rick Soderstrom.

Village Clerk (4-year term): Brigitte O'Brien (incumbent).

Village board: District 1 (4-year term): Monte Bohacz, Greg Gron (incumbent). District 3 (4-year term): Jack O'Brien (incumbent), Zachary Wilson. District 6 (4-year term): William Ware.

NAPERVILLE

City council (four 4-year terms and one 2-year term):

Four-year terms: Charles Schneider, Ken Bochenski, Douglas Krause (incumbent), Patty Gustin, Paul Hinterlong, Kenn Miller (incumbent), Kamala Martinez, Judith Brodhead, Joe McElroy, Tim Messer, Janet Trowbridge, Jim DerKacy, Raj Durga,

Two-year term (Remainder of Darlene Senger term): James Boyajian (incumbent), Bill Eagan, Kevin Lynch.

OAK BROOK

Village board (three 4-year terms): Jeffrey J. Kennedy (incumbent), Mark M. Moy, Robert Sanford (incumbent), Asif Yusuf, Elaine Zannis, Stelios Aktipis, Stanley Pruss.

OAKBROOK TERRACE

Mayor (4-year term): James E. Bojan, Tony Ragucci.

Clerk (4-year term): No one filed.

City Council: Ward 1 (one 4-year term): Ingrid M. Durham (incumbent). Ward 2 (one 4-year term): Frank J. Vlach (incumbent), Romando Rossini. Ward 3 (one 4-year term): Frank Di Iorio, Ahmed Sayyed.

ROSELLE

Village president (4-year term): Gayle Smolinski (incumbent).

Clerk (4-year term): Patty Burns, Tracy Hoover.

Village board (three 4-year terms): Terrence Whittman (incumbent), Andrew "Andy" Maglio, Kory Atkinson.

VILLA PARK

Village president (4-year term): Joyce Stupegia (incumbent), Albert Bulthuis, Tom Cullerton.

Clerk (4-year term): Hosanna Korynecky.

Village board (three 4-year terms): Brian Anderson, Deborah Bullwinkle, John Davis (incumbent), Greg Hassler, Richard Illian (incumbent), Robert Taglia.

WARRENVILLE

Mayor (4-year term): David L. Brummel (incumbent).

Clerk (4-year term): Emily J. Larson (incumbent).

Treasurer (4-year term): Robert E. Johnson (incumbent).

City Council: Ward 1 (4-year term): Fred Bevier (incumbent). Ward 2 (4-year term): William F. Weinder (incumbent). Ward 3 (4-year term): Matthew A Wiesbrock (incumbent). Ward 4 (4-year term): Clare Barry (incumbent).

WEST CHICAGO

Mayor (4-year term): Michael B. Kwasman (incumbent).

Clerk (4-year term): Nancy M. Smith (incumbent).

Treasurer (4-year term): Donald F. Earley (incumbent).

City Council: Ward 1 (4-year term): Lori J. Chassee (incumbent). Ward 2 (4-year term): H. Ronald Monroe (incumbent), Roy A. Volkert. Ward 2 (2-year term): James B. Smith (incumbent). Ward 3 (4-year term): Russell Radkiewicz (incumbent) Alton S. Hallett. Ward 4 (4-year term): Sandra Dimas (incumbent). Ward 5 (4-year term): John Smith Jr. Ward 6 (4-year term): Nanette B. Connelly (incumbent). Ward 7 (4-year term): Nicholas A. Dzierzanowski (incumbent).

WHEATON

City council: North District (4-year term): Tom Johnson, Philip Suess (incumbent); South District (4-year term): Howard Levine (incumbent); East District (4-year term): Tom Mouhelis (incumbent), Jeanne Ives; West District (4-year term): Todd Scalzo, Jim McMahon, Mark Kmiecik.

WINFIELD

Village president (4-year term): Tony Reyes, Rudy Czech (incumbent), Deborah Birutis, Angel Oakley.

Clerk (4-year term): Anne Mareachen (incumbent).

Village board (three 4-year terms): Joel Kunesh (incumbent), OnDrew Hartigan, Walter Powrozck, Joseph DiNicolo, Erik Spande, Tim Allen, Jay Olson, Jack Bajor (incumbent).

Two-year term): Daniel Conley.

WOOD DALE

City council: Ward 1 (one 4-year term): Joe Kolz; Ward 2 (one 4-year term): Arthur Wegla, Roy Wesley; Ward 3 (one 4-year term): Dan Shawke; Ward 4 (one 4-year term): Eugene Wesley.